pátek 8. ledna 2016

Červené opice ze Zanzibaru


Náš fotograf a kameraman z týmu Zelených Poutníků Jan Kadeřábek před pár týdny navštívil Zanzibar. Podařilo se mu nafotit a natočit velice vzácné a zajímavé „červené opice ze Zanzibaru“ - guerézy zanzibarské (Piliocolobus kirkii, syn. Procolobus kirkii). Tento druh guerézy je považován za endemita ostrova. Patří k jednomu z nejohroženějších druhů opic.

 


Jako vždy, i tady ke zmenšení populace přispěla i lidská aktivita na ostrově. Původní tropický prales, která kdysi pokrýval skoro celý ostrov, vymizel, zůstává ho asi jenom 5 procent. Také počet gueréz je v současnosti kolem 2000 jedinců. Opice hynou i na silnicích nebo jsou zabíjeny domorodci.

 

Tyto opice jsou listožravé, pojídají též výhonky, květy, nezralé plody a semena. Sladké zralé ovoce nejedí. Po ztrátě původního domova jsou nuceny pojídat listy ze stromů, které vysazují domorodci. Často tyto rostliny obsahují jedovaté látky a vyvolávají u opic zažívací potíže. Opice se naučily využívat zbytky dřevného uhlí, které domorodci vyrábějí na ostrově ve velkém. Potom, co jsou haldy ze sbaleného dřeva rozebrány, zůstává ještě dost uhlí i pro opice. Ty se ho naučily žrát při konzumaci listí a předávají tuto dovednost dalším členům tlupy a mláďatům. Tak vznikla jedna z takzvaných „kulturních tradic“, o kterých se mluví ve vědeckých kruzích už pár desítek let.

 

Doufám, že zájem turistů o tato vzácná zvířata, rozvoj ekoturistiky na ostrově a záchranářské programy umožní tyto nádherné opice zachránit.

Žádné komentáře:

Okomentovat