sobota 23. června 2018

Je mi líto Koko


Je mi líto Koko. Odešla gorila, kterou doslova znal celý svět. Odešla legenda z říše zvířat. Dokázala komunikovat s lidmi ve znakové řeči. Soucítím i s paní doktorkou Pattersonovou, pro kterou Koko znamenala celý život, ostatně i jako ona pro Koko. Truchlíme, vzpomínáme. Když se objevily první zprávy o výsledcích práce Dr. Francine Pattersonové s touto gorilou, byl to doslova převrat v našem myšlení, převrat ve znalostech co vše lidoopi dokážou a jak nám jsou blízké.

Vzpomínám na začátky tohoto projektu. Byla jsem studentkou na univerzitě. Náhodou jsem se dostala k časopisu Amerika v ruštině, což v období studené války nebylo jednoduché. Na obálce byla fotka Koko. Byla jsem okouzlena jak Koko, tak i samotnou paní doktorkou Pattersonovou. Pak se objevily jako houby po dešti převratné výsledky práce s dalšími lidoopy – šimpanzici Washoe, šimpanzem Nimem, orangutanem Chantek, bonobem Kanzi a mnoho dalšími. Výsledky byli fascinující. Představovaly různé vědecké školy a různý pohled na problematiku mezidruhové komunikace. Snila jsem o tom, že možná kdysi také budu vest podobný výzkum.

Po letech práce s lidoopy jsem viděla i druhou stránku podobných výzkumů. Pokaždé mládě zařazené do experimentu muselo být (ve většině případů) odebráno od matky. Lidé se pro taková mláďata stávali náhradní rodinou. Někdo jako Dr. Pattersonová jim byl nablízku po celý dlouhý život. Někteří jenom na krátký čas – buď skončil projekt, nebo došlo financování. Ostatně i Dr. Fouts, který později o Washoe staral, byl osobně hluboko zasažen skutečnosti, že se možná o ni nedokáže dále postarat, a Washoe zůstane sama s neznámými zvířaty a neznámými lidmi. A už to nikdy nebude ta samice šimpanze, kterou se narodila, navždy zůstane poznamenána lidskou výchovou.

Být znova gorilou, nebo šimpanzem, nebo orangutanem, po zásahu výchovy v lidské péči není snadné pro žádného lidoopa. Jsou to desítky zvířat, vychované „na flašce“ z různých důvodů a často snahou je zachránit za každou cenu, vypiplat je a vrátit zpět do skupiny jedinců vlastního druhu. Občas se to ani nepovede, ale následky to zanechá vždy. Milovníci goril v Zoo Praha si určitě vzpomenou jak dlouho a bolestivě trvalo začlenění Bikiry, poznamenané lidskou péči do skupiny.

Před lety i mně byla nabídnuta možnost podobný experiment zopakovat v českých podmínkách. Řekla jsem ne a přesvědčila iniciátory tohoto projektu, že teď už to je nepřijatelné především z etického hlediska. Jsem ráda, že mne poslechli. Kdo chce o tom, co podobný výzkum obnáší přečíst podrobněji, doporučuji český překlad knížky Rogera Foutse „Nejbližší příbuzní“ (Roger Fouts, Stephen Tukell Mills, „Nejbližší příbuzní“. Nakladatelství Mladá fronta, 2000). Lepší pohled na věc jsem nenašla.
A tak mám dvojí pocity – je mi nesmírně líto, že Koko odešla, je mi nesmírně lito Dr. Pattersonové, která ztratila jednu z nejbližších bytostí ve svém životě. Na druhé straně už je Koko svobodná, alespoň když ne v životě tak ve smrti. R.I.P. Koko.

Žádné komentáře:

Okomentovat